Ürün detay sayfaları aslında bir ürünün satışını olumlu yönde artıracak en önemli etkendir.
Herhangi bir ürün hakkında ne kadar çok içerik girerseniz,son kullanıcıların algılamalarında da o kadar o ürün hakkında bilgi sahibi olmasını sağlarsınız.
Mesela ürün detay sayfalarında olabildiğince kutu içinde ürünün gösteriminden çok gerçek hayattaki karşılığının ortaya konması ürünün satın alınmasını kolaylaştırır.
Herhangi bir ürün hakkındaki gerçekçi resimler genelde en çok gittigidiyor.com’da karşılığını bulmaktadır.
C2C olarak tabir ettiğimiz yapıda olduğu için gerçekçi resimler daha fazla yer almaktadır.
Aslında aynı kavramsal çerçeveyi B2C olarak tabir ettiğimiz son kullanıcıya satış yapan sitelerde de oturtmak mümkündür ki bence yapılması gereken de budur.
Bir cep telefonu potansiyel bir alıcısı olarak düşünelim.Telefon alacaksam birkaç etkeni göz önüne alırım.Bunlar telefonun yetenekleri,yapabilirlikleri,ihtiyacımı karşılayıp karşılamadığı gibi etkenlerdir. Ama aynı zamanda telefonun fiziki olarak ne kadar bir hacim kapladığı da önemlidir.Klasik e-ticaret mantalitesi şudur,markanın sitesindeki telefonun resmini alırım,siteme koyarım,satışa geçerim.Düşünce tarif edilemeyecek kadar yanlıştır.Bu anlayışla hareket edilirse ürünün sitenizde hiç satışının olmayacağını garanti ederim.Oysa ki telefonun kulağımızda ne kadar yer kapladığını gösteren gerçek bir resim olsa,çantamızın içinde nasıl bir hacim kaplayacağını gösteren bir resim olsa,avucumuzda kapladığı yeri göstermek için bir resim olsa, olsa olsa olsa….bunları çoğaltmak mümkündür.
Artık biliyoruz ki insanlar aynı fotoğrafları ayrı sitelerde görmekten bıktılar,ortaya farklılık koymak adına bu tarz geliştirmeler yapmanız ürününüzün satışını artıracak, diğer e-ticaret siteleri ile aranızdaki farkı ortaya çıkaracaktır.
Decupe edilmemiş,tüm rötuşları yapılmış bir fotoğraftansa,sokakta çekilmiş doğal bir resmin satışı olumlu yönde artıracağına inanıyorum.
Standart e-ticaret sitelerindeki ürün resim formatı :

Tavsiye ettiğimiz,olması gerektiğini düşündüğümüz model  :

Tavsiye ettiğimiz metodla ilgili başka bir örnek.

Yine çanta satışı yapan siteler için çok güzel bir örnek :

Sonuç olarak çanta satın almak isteyen kişiler kendisinde nasıl durduğunu,yakışıp yakışmadığını görmek ister.

Yine bir başka etken ürün hakkında videoların olması,artık Türkiye’de son zamanlarda oldukça yaygınlaşmaya başlayan,ürün gösterim modelini farklılaştıran bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ürün videosunda ise iphone’un belli başlı özelliklerinin örnek gösterimiyle bir video yapılarak farklılaşma sağlanabilir.

Bu yapıyı tüm ürünlerinizde uzun vadede,sabırlı olarak kurduğunuzu düşününüz lütfen.

Sizce hangisi daha gerçekçi ve alımı kolaylaştırır sizce?

Kuyum sektöründe örnek verecek olursak mesela bir pırlanta düşünüz,bu pırlanta resminin decupe edilmiş resmi mi daha etkili olur yoksa yanında bir objeyle kıyaslama yapılabilme imkanı sağlanarak sergilenmesi mi daha çok satışı etkiler.

Şöyle ki :

Eğer bir pırlantayı yanına kiraz koyarak,bir üzüm tanesi koyarak,bir bayan parmağında (ama üzerinde herhangi bir oynama yapılmamış,rotuş yapılmamış olmalı) göstermek,sergilemek ürünü daha gerçekçi kılar.

Biliyoruz ki, kuyum ürünlerinin resim kaliteleri çok yüksek olmakta ve bu da müşteride oldukça yüksek bir beklenti oluşturmaktadır.

Ürünü sizden aldığını düşünelim ve resimdekinin aynısı olmadığını ürün eline geçince anladı ve itiraz etti,siz de onun resim olduğunu ve gerçek hayatta tabiki öyle görünmeyeceğini söylediniz.

Ondan sonra o müşteri daha sizden alışveriş yapar mı?

Çeşitli şikayet platformlarında ve forumlarda hakkınızda olumsuz yazdığını düşünelim,siz daha satış yapabileceğinizi,uzun vadede e-ticaret piyasasında kalabileceğinizi düşünüyor musunuz?

Hepsiburada.com ürün detay sayfalarında oldukça doyurucu bilgi vermesi anlamında öncü rolünü sürdürmektedir.

Hepsiburada.com’da herhangi bir ürünün detay sayfasına gittiğinizde bakıyorsunuz ki  o ürüne ait sanki bir web sayfası yapılmış.

Hepsiburada.com’da,o ürün hakkında video,farklı yönden çekilmiş resimler,ürününe göre chip.com.tr testi sonuçları ( teknoloji meraklıları için oldukça önemli aslında ), cep telefonlarında ürünün aksesuarları,tartışma,resim ekleyin puan kazanın gibi kullanıcıyı ürünle ilişki kurmayı sağlayan bir yapı kurulmuş ve çok başarılı olduğunu düşünüyorum.

Yazımızı sadece cep telefonu kategorisi üzerine yazdık ama özellikle yurt dışında giyim üzerine nasıl ürün detay sayfalarının yapılandırdığıyla ilgili çok güzel örnekler vereceğiz.

Bu aralar ülkemide de güzel örnekler ortaya çıkmaktadır.

Onlara da değineceğiz.

12.01.2009 Ali AYGÜN